Jak oddzielić salon od kuchni?

jak oddzielić salon od kuchni

Otwarty salon połączony z kuchnią to niezwykle często spotykane rozwiązanie we współczesnych wnętrzach. Trend ten nie dotyczy już jedynie niewielkich kawalerek, lecz także na dobre zagościł w nowoczesnych projektach domów. Jak oddzielić salon od kuchni, by razem stanowiły harmonijną całość? Sprawdź nasze wskazówki i dowiedz się więcej!

Sprawdź również: Regał jako ścianka działowa – funkcjonalne rozwiązanie w salonie!
Dowiedz się więcej: Jaką witrynę do salonu wybrać?

Czy warto oddzielić salon od kuchni?

Rosnąca popularność otwartych przestrzeni we wnętrzach nie powinna nikogo dziwić. Korzyści wynikające z zastosowania takiego rozwiązania są niepodważalne. Najistotniejszą z nich jest oszczędność przestrzeni. Brak ściany pomiędzy kuchnią a salonem pozwoli zyskać dodatkowe miejsce na praktyczne meble z litego drewna czy dodatki.

Jest to szczególnie istotne, jeśli urządzamy niewielką kawalerkę, szczególnie o nietypowym układzie pomieszczeń. Oprócz tego, stosując jasne kolory ścian, mebli czy dodatków, możemy znacznie wpłynąć na odbiór takiego wnętrza – będzie nie tylko optycznie powiększone, lecz także zyska na przytulności. Wszystko to sprawia, że salon z aneksem kuchennym to obecnie standard w niewielkich kawalerkach.

W większości mieszkań salon jest najlepiej oświetlonym z wszystkich pomieszczeń – otwierając przestrzeń, zaprosimy zatem więcej naturalnego światła do kuchni. Kolejną istotną zaletą jest fakt, że uzyskamy wspólne miejsce dla domowników i gości. Będziemy w stanie prowadzić swobodną rozmowę, nawet jeśli jedna z osób w tym czasie przygotowuje posiłek czy ciepłe napoje. Kolejnym plusem otwartej przestrzeni jest aspekt wizualny. Otwarta przestrzeń salonu i kuchni sprawia, że wnętrze prezentuje się po prostu niezwykle nowocześnie.

Warto pamiętać, że pomysłów na takie aranżacje jest obecnie tak wiele, że możemy śmiało je wprowadzić do swojego wnętrza, niezależnie od stylu wnętrzarskiego, w jakim urządzamy nasze mieszkanie.

Jak oddzielić kuchnię od salonu?

Pierwszym i zarazem bardzo często wykorzystywanym sposobem jest stworzenie specjalnej wyspy kuchennej – to rozwiązanie jest w czołówce najczęściej wybieranych, szczególnie w apartamentach lub domach, gdzie przestrzeń nie jest ograniczona, a istnieje potrzeba wyraźnego rozgraniczenia przestrzeni kuchennej od salonu. Uzupełniający blat jest nie tylko na tyle wysoki, by stworzyć „ścianę” pomiędzy strefami, lecz także będzie niezwykle praktyczny. To dodatkowa przestrzeń robocza, dzięki czemu zyskasz więcej miejsca potrzebnego do przygotowywania posiłków. Wyspa może również pełnić funkcję stołu.

Kolejnym sposobem jest wydzielenie strefy jadalnianej pomiędzy kuchnią a salonem za pomocą stołu, która będzie prezentowała się niezwykle naturalnie. W ten sposób zyskamy przestrzeń, by celebrować posiłki z rodziną. Bliskość pomiędzy stołem a kuchnią sprawi, że serwowanie przygotowanych potraw będzie jeszcze łatwiejsze.

Sprawdź również: Stół okrągły czy prostokątny – który wybrać?

Ciekawym, choć nie należącym do najpopularniejszych rozwiązaniem jest zastosowanie regału lub witryny. Warto je rozważyć, jeśli chcemy oddzielić strefy w taki sposób, aby strefa kuchenna nie była widoczna. Nie tylko wyraźnie rozgraniczymy oba pomieszczenia, lecz także zyskamy dodatkowe miejsce do przechowywania. Wysokie regały z drewna, kredensy lub witryny to także fantastyczne rozwiązania do wnętrz w stylu rustykalnym czy vintage.

Narożnik lub kanapa – wypoczynek ustawiony tyłem do kuchni sprawdzi się w niewielkich mieszkaniach. Dzięki temu obszar przygotowywania posiłków nie będzie tak widoczny, co będzie szczególnie istotne w przypadku wizyty gości.

Jednym z najprostszych rozwiązań w celu oddzielenia salonu od kuchni, które jest często stosowane, w przypadku bardzo małych mieszkań jest wykorzystanie kolorów. Sprawdzi się tutaj użycie tego samego koloru w różnych odcieniach – warto postawić na jasne barwy, które optycznie powiększą wnętrze (np. biel i szarość).

Drzwi przesuwne – jeśli chcemy oddzielać kuchnię od salonu np. na czas gotowania, celem ograniczenia przenikania zapachów gotowania, drzwi przesuwne umieszczone na szynie będą znakomitym rozwiązaniem.

Szklana przesłona – przeszklenie sprawdzi się idealnie we wnętrzach w stylu industrialnym. Skutecznie oddzieli kuchnię od salonu, pozwalając zachować przepływ światła.

Niezależnie od tego, czy dysponujemy mikrokawalerką, czy też dużym domem – otwarta przestrzeń przyniesie liczne korzyści. Ta niewielka zmiana sprawi, że możemy niedużym kosztem scalić kuchnię i salon w zgrane i harmonijne serce domu.