Stół okrągły czy prostokątny – który wybrać?

Stół okrągły czy prostokątny

Stół to jeden z najistotniejszych elementów salonu, kuchni czy jadalni. Jest nie tylko miejscem spożywania posiłków w gronie rodzinnym, sercem spotkań podczas uroczystości, ale i często przestrzenią do pracy lub rozwijania hobby. W przypadku urządzania niewielkich przestrzeni pada kluczowe pytanie – jaki mebel wybrać – stół okrągły czy prostokątny? Podpowiadamy, który model sprawdzi się lepiej w Twoich czterech kątach

Sprawdź również: Jaki stół wybrać do jadalni?
Wejdź na: Jakie krzesła do drewnianego stołu dobrać?

Dla kogo stół okrągły?

To doskonałe rozwiązanie, jeśli domownikami są także małe dzieci. W przypadku stołów prostokątnych istnieje ryzyko, że bawiący się maluch uderzy o kant stołu. Dodatkową zaletą braku kantów jest to, że przestrzeń do siedzenia nie jest aż tak ograniczona. Można zatem swobodnie dostawić do niego krzesła w przypadku wizyty gości. Umieszczenie przy okrągłym stole nieparzystej liczby krzeseł nie zaburza zasad symetrii. Dodatkowo taki model pozwala na swobodną rozmowę. Wszystkie osoby siedzące są do siebie zwrócone twarzami, co umożliwia lepszą interakcję ze współbiesiadnikami.

Podczas przesuwania mebla istnieje także mniejsze ryzyko uszkodzenia jego krawędzi. Jeśli marzy nam się ustawienie stołu w centralnej części pomieszczenia, okrągły blat jest wręcz do tego stworzony i w naturalny sposób wpisze się w takie rozmieszczenie. Przede wszystkim dotyczy to modeli na jednej nodze, które dodadzą wnętrzu lekkości. Jest to idealne rozwiązanie przede wszystkim do niewielkich jadalni i salonów, ponieważ pozwoli na zaoszczędzenie, choć odrobiny przestrzeni. Niewątpliwą wadą stołów okrągłych jest niestety ich niewielka ustawność, zatem przestrzeń blatu jest mocno ograniczona, co utrudnia np. rozstawienie większej liczby potraw.

Jakie są zalety i wady wyboru stołów prostokątnych?

Stoły o prostokątnym bądź kwadratowym kształcie są świetnym wyborem przede wszystkim przy niewielkiej liczbie domowników. Takie rozwiązanie sprawdzi się zarówno w przypadku, gdy posiłki spożywamy w niedużej kuchni, jak i przestrzennej jadalni. Prostokątny stół można ustawić np. pod oknem, maksymalnie dosuwając go do ściany lub rogu pomieszczenia. Niewielka liczba ustawionych krzeseł pozwoli w takim przypadku skutecznie ograniczyć wykorzystywaną przestrzeń.

Ponadto taki mebel może spełniać wiele innych funkcji, np. posłużyć nam jako biurko, gdy pracujemy z domu, a nie mamy miejsca na dodatkowy mebel. Przez to, że jest bardziej ustawny, pomieści także więcej rzeczy, np. lampkę, którą możemy umieścić w rogu blatu.

Dodatkową zaletą jest jego ponadczasowy kształt, który będzie pasował do każdego stylu wnętrzarskiego. Tutaj ogranicza nas jedynie wyobraźnia, gdyż obecnie na rynku znajdziemy modele we wszystkich możliwych kombinacjach. Niezależnie od tego, czy urządzasz jadalnię w stylu industrialnym, rustykalnym czy skandynawskim – stół prostokątny to klasyka, która jest ponadczasowa i uniwersalna.

Niewielki salon – stół okrągły czy prostokątny?

Model rozkładany to najbardziej funkcjonalny wybór. Na co dzień będzie miejscem spotkań mieszkańców domu, by przy specjalnych okazjach, takich jak święta czy urodziny, pomieścić dodatkowych gości. Obecnie modele takie posiadają personalizowaną liczbę dostawek i różne warianty wielkości, ponadto praca mechanizmu jest cicha i płynna. Z rozłożeniem dostawek spokojnie poradzi sobie jedna osoba. Jedną z najczęściej wskazywanych wad takich modeli są widoczne przecięcia blatów, zatem ze względów estetycznych stół najczęściej przykrywa się obrusem lub bieżnikiem.

W ofercie naszego sklepu znajdują się wysokiej jakości stoły drewniane rozkładane, które można dopasować do swoich potrzeb. Taki model będzie doskonałym wyborem, jeśli na co dzień spożywamy posiłki w kuchni, a podczas specjalnych okazji wolelibyśmy przenieść stół do salonu czy jadalni.

Stół okrągły czy prostokątny – estetyka, jakość i funkcjonalność!

Stół jest najczęściej głównym centrum życia rodzinnego, codziennym miejscem spotkań domowników i świętowania wyjątkowych okazji. Zakup tego mebla to często niemały koszt, a ponosząc go, chcemy, aby stół był możliwie jak najtrwalszy. Ze względu na spełniane funkcje blat powinien być również odporny na zarysowania oraz łatwy do utrzymania w czystości. Być może okazjonalnie będzie wykorzystywany jako mebel biurowy lub miejsce do realizowania swojego hobby.

Dlatego oprócz odpowiedniego doboru kształtu postawmy na jakość. Obecnie możemy znaleźć przede wszystkim stoły z blatami wykonanymi z płyty MDF lub litego drewna. Pierwszy z materiałów to płyta pilśniowa zabezpieczona wytrzymałą okleiną. Może zatem występować w wielu kolorach i odcieniach imitujących drewno. Lite drewno to nic innego jak 100% drewno naturalne, zabezpieczone warstwą lakieru. Stoły z drewna litego cechuje wyjątkowa trwałość i długowieczność. Klasyczny wygląd sprawi, że nawet po zmianie wystroju wnętrza taki stół pozostanie ponadczasowy.