Salon w stylu skandynawskim – jak urządzić?

salon w stylu skandynawskim

Styl skandynawski wywodzi się z krajów północnej Europy. Stał się u nas bardzo popularny już kilkanaście lat temu i wciąż nie wychodzi z mody ze względu na swoją uniwersalność, ponadczasowy charakter i wyjątkowo przyjazny mieszkańcom klimat. Chcesz urządzić salon w stylu skandynawskim i szukasz pomysłów? Świetnie! Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które pomogą Ci stworzyć wystrój skandynawski salonu. Przeczytaj i zainspiruj się!

Sprawdź również: Jadalnia w stylu skandynawskim – jak urządzić?
Dowiedz się więcej: Salon w stylu retro – jak urządzić?
Przeczytaj: Jadalnia w stylu loft – jak urządzić?

Styl skandynawski salonu – czym wyróżniają się aranżacje rodem ze Skandynawii?

Styl skandynawski odznacza się minimalistycznym i funkcjonalnym podejściem do projektowania. Co to oznacza? Prostotę, oszczędność form, design wynikający z zastosowania i cech użytkowych przedmiotów. To styl powściągliwy, a jednak bardzo przytulny. Zawdzięcza to wykorzystaniu naturalnych materiałów, wśród których na pierwsze miejsce wysuwa się drewno – szczególnie trwałe i solidne meble z litego drewna dębowego są często wykorzystywane w aranżacjach wnętrz w stylu skandynawskim. Ma ono ogromne możliwości ocieplenia wnętrza. Podobnie jak tekstylia z wełny czy lnu.

Kolejną cechą skandynawskiej estetyki jest jasna, neutralna kolorystyka. Dominują tu barwy takie jak: biel, beż, jasny popiel, pastelowe, przygaszone odcienie zieleni i niebieskiego. Aczkolwiek dopuszczalne są drobne kontrastowe akcenty głębokiej czerni, nasyconej, energetycznej czerwieni, żółci czy pomarańczowego.

Bardzo ważną rolę odgrywa światło. Niedostateczna ilość promieni słonecznych, bardzo krótkie zimowe dni sprawiają, że nasi północni sąsiedzi projektują aranżacje w sposób, który pozwala wpuszczać jak najwięcej światła dziennego. Jego uzupełnieniem jest sztuczne oświetlenie w postaci lamp wiszących, stojących, kinkietów rozlokowanych w różnych miejscach pomieszczenia. Pokój w stylu skandynawskim ma być miejscem sprzyjającym odpoczynkowi i dobremu samopoczuciu. Tu wszystko temu służy: czy to ekologiczne, wnoszące namiastkę natury surowce, czy pozwalająca wyciszyć się kolorystyka.

Jakie meble wybrać do salonu w stylu skandynawskim?

Ponieważ salon w stylu skandynawskim to wnętrze urządzone funkcjonalnie i wygodnie, takie też muszą być meble – praktyczne i komfortowe w użytkowaniu. Przy tym powinny być proste, jak na skandynawski design przystało. Regały, witryny, komody z litego drewna, stolik RTV niech będą pozbawione jakichkolwiek zbędnych dekoracji i koniecznie wykonane z materiałów o naturalnym wybarwieniu.

Istotną rolę odgrywa strefa rekreacyjna wyposażona w sofę lub narożnik. Skandynawowie kładą duży nacisk na życie rodzinne i towarzyskie. Często organizują spotkania w domu, dzieląc czas z bliskimi i przyjaciółmi. Komfortowo urządzony kącik wypoczynkowy jest niezbędny. Warto wybrać meble, które zapewnią miejsce dla całej rodziny lub grona najbliższych przyjaciół będących naszymi częstymi gośćmi. Idealnym dodatkiem do strefy wypoczynkowej będą ławy z litego drewna, na których można położyć najpotrzebniejsze rzeczy w ciągu dnia.

Dodatkiem do sofy może być fotel uszak z charakterystycznymi skrzydełkami przy oparciu (tzw. uszami), które będą podparciem głowy w czasie drzemki. Przy nim ustawić można lampę podłogową utrzymaną w skandynawskiej stylistyce i tym samym uzyskać miejsce idealne do czytania. W skandynawskich krajach czytanie książek jest bardzo popularne. Wiele osób w ten sposób spędza wolny czas.

Salon skandynawski – jakie dekoracje uzupełnią wystrój?

Należy pamiętać, aby dekoracje w salonie były funkcjonalne, a ich ilość ograniczona – po to, by zachować minimalistyczny charakter stylu skandynawskiego. Jeśli chodzi o wzornictwo dekoracji, warto postawić na geometryczne wzory: linie, trójkąty, romby. Świetnie sprawdzą się również detale inspirowane naturą, zarówno florą (np. liście, gałęzie), jak i fauną (np. jelenie, niedźwiedzie).

Zimą z kolei znakomicie zaprezentują się wzory norweskie. Przytulny salon w skandynawskim stylu można urządzić, wprowadzając poduszki, pledy czy dywany z ciepłych i miękkich tkanin naturalnych. Do stworzenia klimatycznego wnętrza przydadzą się też świece, lampki i lampiony. Ściany mogą zostać udekorowane plakatami z prostą, abstrakcyjną grafiką. Ważnym elementem stylu skandynawskiego są także rośliny, które dodają wnętrzu świeżości i naturalnego klimatu.

Inspirujące pomysły na salon w stylu skandynawskim – ciekawe połączenia

Jeśli trudno Ci zdecydować się na jeden styl urządzania wnętrz albo chcesz stworzyć oryginalną, nietypową aranżację salonu, możesz połączyć różne estetyki. Styl skandynawski jest bardzo uniwersalny. Łatwo zestawić go z innymi porządkami. Oto kilka naszych propozycji na ciekawe kompilacje:

Styl skandynawski i styl industrialny – takie połączenie określamy jako scandi loft. Te dwa style wydają się zupełnie różne: jeden przytulny, drugi surowy, wręcz ascetyczny. Mimo to mają ze sobą wiele wspólnych cech – to choćby minimalizm i stonowana kolorystyka. Stąd zestawienie wygląda bardzo naturalnie. Wyjątkowy efekt można uzyskać, łącząc w wystroju salonu proste formy i naturalne materiały, w tym miękkie tekstylia, z metalowymi elementami, takimi jak: lampy, uchwyty mebli, nogi stołu i krzeseł.

Sprawdź również: Jak ocieplić styl industrialny?

Styl skandynawski i styl boho – to zestawienie nazywamy scandi boho. W salonie urządzonym zgodnie z tym trendem łączy się bogate zdobnictwo charakterystyczne dla swobodnego stylu boho z jasną, stonowaną paletą kolorystyczną wyróżniającą styl skandynawski. To możliwość ekspresji, wyrażenia siebie przez wystrój salonu przy zachowaniu jego funkcjonalności.

Styl skandynawski i styl glamour – czyli tzw. styl scandi glam, intrygujące połączenie naturalności i minimalizmu z nutą przepychu i blasku. Wydaje się to trudne do osiągnięcia, ale w rzeczywistości takie nie jest. Salon w stylu skandynawskim wystarczy ubogacić eleganckimi dodatkami i detalami w kolorze złota, srebra czy głębokiej połyskującej czerni. To wystarczy, by nadać wnętrzu luksusu i wyrafinowanego smaku bez utraty komfortu.

Warto pamiętać, że łączenie stylów wymaga zachowania pewnej ostrożności, aby uniknąć chaosu i uzyskać spójny wystrój. Jeśli stworzymy dobrą bazę utrzymaną w stylistyce skandynawskiej, a do niej dodamy subtelne elementy typowe dla innego stylu, z pewnością uzyskamy aranżację, w której wszystko dobrze komponuje się ze sobą.