Pielęgnacja mebli drewnianych – rób to dobrze!

Meble możemy nazwać wizytówkami domu. Oprócz tego, że zdobią wnętrze, powinny być również funkcjonalne. Niestety lata użytkowania dają się we znaki. Na szczególną opiekę zasługują przede wszystkim meble drewniane, które wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Jak powinniśmy dbać o nasze ulubione komody, stoły, krzesła i wiele innych? Jaki środek do pielęgnacji mebli drewnianych jest równocześnie bezpieczny i skuteczny? Rozwiewamy wątpliwości! 

Konserwacja mebli drewnianych 

By zwiększyć odporność mebli wykonanych z drewna, niezbędne jest odpowiednie ich zabezpieczenie. Do najpopularniejszych metod konserwacji zaliczamy olejowanie, woskowanie i lakierowanie. Przed zabezpieczeniem niezbędne jest również dokładne wyczyszczenie mebli. Zaleca się także delikatne zeszlifowanie powierzchni za pomocą drobnoziarnistego papieru ściernego, a następnie usunięcie powstałego pyłu. Takiej konserwacji nie wykonuje się często, bo zwykle ok. 2 razy do roku. Dla utrzymania efektów np. olejowania, przydatne jest czyszczenie i natłuszczanie mebli drewnianych tym samym olejem, którym wcześniej zabezpieczyliśmy drewno. 

Co daje systematyczna konserwacja mebli? 

  • zapewnia powłokę ochronną,
  • podkreśla dekoracyjną linię usłojenia,
  • wzmacnia barwę

Co niszczy drewno? 

Nic dziwnego, że drewno wciąż cieszy się dużą popularnością, jeśli chodzi o wystrój wnętrz. Drewniane elementy świetnie komponują się z innymi materiałami, między innymi ze szkłem czy metalem. Są równocześnie piękne i trwałe. Trwałe, ale nie niezniszczalne. Negatywny wpływ na kondycję mebli z drewna ma wiele czynników, a w tym owady (drewnojady), wilgoć oraz promieniowanie słoneczne. Do tego oczywiście dochodzi ryzyko uszkodzenia mechanicznego, dlatego tak ważne jest używanie wszelkiego rodzaju podkładek. Gdy jednak zdarzy się nam zaplamić mebel, powinniśmy usunąć zabrudzenie jak najszybciej. 

Meble drewniane – pielęgnacja, która przynosi efekty 

Najważniejszą zasadą, którą powinniśmy się kierować przy wyborze sklepowego preparatu brzmi: Nie kupuj środków uniwersalnych. Zdecydowanie lepiej wybrać produkty dedykowane konkretnym typom drewna i mających konkretne działanie. W ten sposób dopasujemy właściwości specyfiku do potrzeb materiału.  

Jeśli chodzi o sam sposób czyszczenia, warto przestrzegać kilku zasad: 

  • Systematycznie wycieraj kurze
  • Nie wylewaj produktu bezpośrednio na powierzchnię mebli – zdecydowanie lepiej najpierw nasączyć nimi ściereczkę. 
  • Korzystaj z miękkich szmatek flanelowych lub z mikrofibry
  • Przeznacz osobne ściereczki do stosowania poszczególnych preparatów. 
  • Delikatnie zwilż ściereczkę (ociekająca płynem szmatka nie jest dobrym pomysłem!), a po skończonym myciu wytrzyj powierzchnię na sucho. 
  • Wcieraj preparaty do pielęgnacji mebli zgodnie z kierunkiem usłojenia. 
Jak pielęgnować meble drewniane?

Domowe sposoby na błyszczące meble 

By wydobyć z mebli blask, możemy wykorzystać produkty z naszej kuchni. Jednym z najpopularniejszych sposobów jest przemywanie powierzchni ostudzonym wywarem z czarnej herbaty. Dzięki temu zabiegowi meble staną się nie tylko wyjątkowo błyszczące, ale też będą mniej przyciągać kurz. Inną polecanym preparatem jest mieszanka składająca się z 1 szklanki oliwy z oliwek oraz 0,5 szklanki octu. 

Dezynfekcja mebli drewnianych 

Ze względu na światową pandemię temat dezynfekcji stał się nam tak bliski jak jeszcze nigdy wcześniej. Dążymy do tego, by powierzchnie, które często dotykamy, były czyste i bezpieczne. A przecież owiane złą sławą wirusy i bakterie mogą utrzymywać się także na meblach. Jak więc możemy się ich pozbyć i równocześnie nie uszkodzić drewnianych mebli? Przede wszystkim powinniśmy uważać na alkohol, który może zniszczyć powierzchnię, a zwłaszcza olejowane blaty. Do czyszczenia takich mebli nadadzą się za to delikatne płyny i mleczka, a nawet specjalne chusteczki.