Czy to na pewno wada? Kilka słów o naturalnych cechach drewna

Czy to na pewno wada? Kilka słów o naturalnych cechach drewna

Kojarzy się z ciepłem, przytulnością i luksusem. Drewno – długowieczny i niepowtarzalny materiał, tak chętnie wykorzystywany do produkcji mebli, które wypełniają wnętrza naszych mieszkań. Do niezaprzeczalnych zalet mebli drewnianych możemy zaliczyć trwałość i uniwersalność. Niektóre naturalne cechy drewna są jednak postrzegane jako jego wady. Czy słusznie? Sprawdź i dowiedz się więcej o naturalnych cechach drewna, połysku drewna oraz czym jest błyszcz w drewnie!

Sprawdź również: Jakość a cena, czyli dlaczego dobre meble bywają drogie?
Wejdź na: Czym charakteryzują się meble z litego drewna?

Różnorodność kolorystyczna drewna!

Podobnie jak odciski palców, rysunek drewna jest niepowtarzalny. Również naturalne kolory drewna tego samego gatunku będą się między sobą różnić. Dzięki temu każdy kolejny komplet mebli staje się unikalnym zestawem.

Decydując się więc na meble z litego drewna, musisz być świadomy, że wygląd tych, które zagoszczą w Twoim salonie czy sypialni, będzie nieco różnił się od tych, które są prezentowane na zdjęciach w sklepie online lub w salonie meblowym. Co prawda producenci mebli dbają o to, by kolejne produkty nie odbiegały znacząco od wzorca, jednak rysunek drewna, jako jego naturalna i nieusuwalna cecha sprawia, że każdy produkt staje się niepowtarzalny, a przez to… piękny!

Co wpływa na naturalne kolory drewna?

Barwa to kolejna cecha drewna, która sprawia, że produkty drewniane stają się unikalne. Na zabarwienie wpływ ma nie tylko gatunek drewna, ale i położenie geograficzne czy skład gleby, na której wyrosło drzewo. Jasne drewna są najczęściej spotykane w klimacie umiarkowanym, a te o intensywniejszej barwie – bliżej równika. Chociaż są drzewa, których kolor jest jednolicie jasny (np. buk, brzoza czy kasztanowiec), to w drewnie – jak na ludzkiej skórze – mogą pojawiać się naturalne przebarwienia w postaci plam lub kresek.

Warto także pamiętać, że na kolor drewna wpływ mają także czynniki atmosferyczne. Świeżo ścięte drzewo ciemnieje w wyniku procesów utleniania, dlatego by uniknąć różnic w odcieniach mebli przeznaczonych do jednego pomieszczenia, powinieneś kupić wszystkie elementy w tym samym czasie.

Na postrzeganie koloru drewna wpływ ma także jego usłojenie oraz kąt padania promieni słonecznych. Chcąc uzyskać jednolity odcień wszystkich elementów, należy montować je w taki sposób, by słoje były skierowane w tę samą stronę – tylko pionowo lub tylko poziomo.

Połysk drewna – od czego zależy?

Połysk drewna jest zależny od wielu czynników: gatunku drewna, jego twardości i gładkości oraz przekroju i sposobu wykończenia powierzchni. Przykładowo twarde drewna liściaste będą miały mocniejszy połysk niż iglaste czy miękkie liściaste.

W przypadku siły połysku drewna wiele zależy od promieni rdzeniowych, które są widoczne w przekroju stycznym i promieniowym – tam, gdzie się przecinają, mogą powstawać plamy, smugi lub łuny o bardzo wyraźnym połysku, czyli błyszcze.

Błyszcze w drewnie – co to takiego?

By zrozumieć, dlaczego błyszczu w drewnie nie należy traktować jako wady, w pierwszej kolejności warto zadać sobie pytanie – co to jest błyszcz w drewnie?

Błyszcz w drewnie to łatwe do zauważenia na przekroju drewna połyskujące smugi lub pasemka. Najczęściej występują w drewnie bukowym i dębowym. Choć na pierwszy rzut okna można uznać je za defekt, powszechnie uważane są za jedne z najszlachetniejszych nieregularności, jakie mogą powstać w naturalnym drewnie. Stanowią też potwierdzenie autentyczności surowca, jednak zdarza się, że na powierzchni laminatów imitujących wygląd drewna producenci wykorzystują błyszcze, by materiał jeszcze bardziej odzwierciedlał naturalne usłojenie.

Błyszcz w drewnie - meble
Błyszcz w drewnie i meble

Piękne i unikalne niedoskonałości drewna!

Naturalne drewno cechują unikalne dla każdego drzewa niedoskonałości – smugi, przebarwienia, plamki. Powstają one w okresie wzrostu drzewa, tworząc jego niepowtarzalną historię i sprawiając, że produkty wykonane z naturalnego drewna nabierają charakteru. Zyskują duszę, która czyni je wyjątkowymi. Czy można uznać to za wadę? Z pewnością nie!