W jaki sposób zapobiegać sinieniu drewna?

Sinienie drewna

Sinienie drewna to problem, z którym co roku spotyka się każdy leśnik, tartacznik czy stolarz. Najczęściej dochodzi do niego w trakcie miesięcy letnich, ponieważ to właśnie wtedy grzyby odpowiedzialne za powstawanie sinicy drewna mają najkorzystniejsze warunki do rozwoju. Oczywiście eliminacja wilgoci i wysokich temperatur jest niemożliwa, ale istnieją inne metody na walkę z tym zjawiskiem. Sprawdź i dowiedz się jak zapobiegać sinieniu drewna!

Sprawdź również: Czy to na pewno wada? Kilka słów o naturalnych cechach drewna

Jest ponad sto gatunków grzybów, które doprowadzają do sinienia drewna. Penetrują one drewno obumierających drzew, drewno okrągłe i tarcicę drzew iglastych, przede wszystkim świerka i sosny. Objawia się to zazwyczaj występowaniem charakterystycznego, silnego zabarwienia drewna. Często występuje ono tylko na zewnętrznej korze, lecz niektóre grzyby atakują także wnętrze drzew. Jak więc chronić drzewo w obu tych przypadkach?

Sinizna drewna – usuwanie. Jak wygląda proces? 

Jeśli drewno już się zaraziło, to zazwyczaj należy coś z tym zrobić. Usuwanie sinizny zależy od formy, którą przybrała. Wpływa ona zazwyczaj tylko na aspekt wizualny takiego drewna, nie zmienia jego właściwości, dlatego usuwanie polega jedynie na pozbyciu się negatywnie wyglądających śladów. Jeśli więc wiadomo, że drewno będzie malowane, to zasadniczo nie trzeba poddawać go żadnym dodatkowym procesom mechanicznym. W takim przypadku sinica drewna w niczym nie przeszkadza. Jednak w wielu branżach estetyka jest niezmiernie ważna, dlatego niekorzystnie wyglądających płatów drewna trzeba się koniecznie pozbyć.

Jeśli problem dotyczy tylko jego zewnętrznej części, to najlepszym rozwiązaniem będzie zwykłe struganie lub szlifowanie. Inaczej sytuacja wygląda wtedy, gdy grzyby zaatakowały drewno także w środku. Wówczas obróbka mechaniczna nie będzie skuteczna, ponieważ głębokie szlifowanie nie ma sensu, a czasem jest wręcz niemożliwe. W takiej sytuacji trzeba zastosować specjalny preparat do usuwania sinizny z drewna. Oczywiście tego typu substancja nie niszczy zdrowego drewna ani nie pogarsza żadnych jego właściwości. Takie produkty posiadają jedynie właściwości wybielające, które sprawiają, że sine fragmenty drewna stają się jaśniejsze i można łatwiej je zamaskować.

sinizna drewna

Jak przeciwdziałać powstawaniu sinizny drewna?

Oczywiście jak zawsze najlepiej jest przeciwdziałać, zamiast leczyć. I choć zazwyczaj odnosi się to do ludzkiego zdrowia, to w przypadku drzew też idealnie się to sprawdza. Dlatego jeszcze zanim grzyby zaatakują drewno najlepiej jest do tej sytuacji nie doprowadzić, odpowiednio jej zapobiegając. Pomóc mogą w tym preparaty na sinienie drewna o działaniu profilaktycznym. Już od wielu lat można zaleźć mnóstwo tego typu środków na rynku. Warto jednak dokładnie zastanowić się nad tym, który środek chemiczny wybrać. Nie każdy z nich będzie działał na wszystkie gatunki grzybów, które powodują sinienie drewna. Niektóre mogą zmywać się pod wpływem deszczu lub być po prostu zbyt kosztowne.

Dobrze jest też zwrócić uwagę na to, czy dany preparat nie jest szkodliwy dla środowiska. Oczywiście przed aplikowaniem danej substancji konieczne jest zapoznanie się ze sposobem jej używania, ponieważ niewłaściwy sposób może okazać się niebezpieczny dla zdrowia. Dotyczy to również preparatu do usuwania sinizny z drewna. Są to przecież produkty chemiczne, więc trzeba uważać przede wszystkim na siebie i osoby z najbliższego otoczenia.