Co niszczy drewniane meble?

drewno zjedzone przez kornika

Trudno wyobrazić sobie dom bez drewna, zarówno jeśli chodzi o jego konstrukcję, jak i dekorację. Posiadasz wiekowe meble? Możesz nazywać się prawdziwym szczęściarzem, bo te elementy wystroju są teraz bardzo popularne. Drewniane meble dodają wnętrzu charakteru, ale by cieszyły nas kolejne lata, musimy odpowiednio o nie zadbać.  Zmorą właścicieli są owady żyjące w drewnie – zdjęcia w Internecie mogą naprawdę przestraszyć. Co zrobić, gdy w naszym domu pojawili się nowi, mali lokatorzy? 

Korniki w domu – zdjęcia zniszczonych mebli to koszmar 

Na początku warto wyjaśnić jedną kwestię – kornik to gatunek chrząszcza, który żeruje na drzewach, a nie na meblach. Jednak powszechnie kornikami nazywamy także inne owady, które niszczą drewno, czyli drewnojady. Najpopularniejszymi szkodnikami z tej grupy są: 

  • kołatek domowy,
  • spuszczel pospolity, 
  • miazgowiec parkietowiec. 

Te niegroźnie brzmiące nazwy potrafią jednak wyrządzić wielkie szkody. Nie możemy lekceważyć znaków obecności owadów, jeśli nie chcemy, by meble skończyły jako pożywienie małych stworzeń z dużym apetytem. Co świadczy o tym, że mamy problem ze szkodnikami drewna? Naszą uwagę powinny zwrócić przede wszystkim otwory w drewnie i wysypująca się z nich mączka drzewna. Często zastanawiamy się także, czy korniki słychać. Gdy do naszych uszu dochodzi odgłos skrobania w drewnie, możemy podejrzewać, że zadomowiły się u nas właśnie drewnojady.  

Szkodniki niszczące meble

Czy korniki przechodzą z mebla na mebel?  

Szkodniki penetrują drewno i tworzą w jego wnętrzu korytarzyki. Owady takie jakie spuszczel pospolity składają w meblach jaja, ale mogą także przenieść się na kolejne drewniane elementy. By nie dopuścić do dużych zniszczeń, musimy szybko zareagować. Skuteczność naszych działań podnosi trafne zidentyfikowanie gatunku szkodnika. Wskazówką do rozpoznania, z jakim owadem mamy do czynienia, jest kształt i wielkość otworów. Na przykład, kołatek tworzy małe otwory (ok. 1-4 mm), a spuszczel odpowiedzialny jest za większe i owalne dziurki.  

Jak usunąć szkodniki z drewna? 

Najpopularniejszym domowym sposobem na pozbycie się drewnojadów jest terpentyna. Można stosować ją samodzielnie lub wymierzać z naftą i naftaliną. Niektórzy decydują się też na użycie denaturatu na korniki. Czy to dobry pomysł? Specjaliści ostrzegają, że z tym rozwiązaniem wiąże się ryzyko uszkodzenia mebla, zwłaszcza antyku. Częściej polecane są natomiast specjalistyczne preparaty – warto sprawdzić, czy działają równocześnie na dorosłe owady i ich larwy. Gdy sytuacja jest poważna, a nasze wysiłki bezowocne, lepiej skorzystać z usług profesjonalnych firm. Oferują one różne zabiegi, w tym fumigację, czyli gazowanie. Metoda ta uznawana jest za wysoce skuteczną i bezpieczną. 

Jak rozprowadzać środki na owady? 

Zarówno w przypadku własnoręcznie przygotowanej mieszkanki, jak i sklepowych środków ważne jest, by odpowiednio aplikować preparat. Rozprowadzenie środka pędzlem nie jest wystarczające – musi on dotrzeć do wszystkich zakamarków i dziurek. Pomoże nam w tym strzykawka. 

Chroń swoje meble

Owady mogą naprawdę zniszczyć nasze ulubione drewniane meble. Dlatego warto przestrzegać kilku zasad, które zmniejszają ryzyko inwazji szkodników: 

  • regularnie wietrz pomieszczenia, by zapobiec zawilgoceniu, 
  • odpowiednio czyść i pielęgnuj meble, biorąc pod uwagę konkretne typy drewna, 
  • systematycznie przeprowadzaj zabiegi renowacyjne.